3 główne metody drukowania i ich charakterystyka
Nowoczesne urządzenia drukujące sprawiają, że tworzenie różnorodnych projektów jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jakie są trzy podstawowe techniki drukowania? I czym się charakteryzują?
Charakterystyka druku cyfrowego
Druk cyfrowy to nowoczesna i szybka technika, w której treści są drukowane wprost z pliku graficznego. Co ważne, jedną z zalet tej metody jest możliwość personalizacji, czyli wprowadzania zmian do każdego tworzonego egzemplarza. Zlecenie może być realizowane już od jednej sztuki – i to z zachowaniem pełnej opłacalności. Stały rozwój technologii druku cyfrowego pozwala na stwierdzenie, że jakość wydruku dorównuje drukowi offsetowemu.
Dodatkowo w przypadku druku cyfrowego w Łodzi:
- nie ma ograniczenia dotyczącego gamy kolorów,
- istnieje możliwość natychmiastowego wydruku materiałów na wielu rodzajach surowców,
- istnieje możliwość stworzenia druku próbnego.
Zalety druku cyfrowego to także krótki czas oczekiwania (wydruk jest gotowy niemal natychmiast) oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb – i to bez dodatkowych kosztów.
Czym jest druk offsetowy?
Druk offsetowy to technika stosowana przy dużych nakładach. Jej zaletą jest wysoka jakość tworzonych materiałów, możliwość wykorzystania różnorodnych powierzchni i opcja zastosowania uszlachetnień. Wady to dość długi czas oczekiwania i wysoka cena przy małych nakładach.
Na czym polega sitodruk?
Trzecia popularna technika drukowania to sitodruk, czyli metoda stosowana przede wszystkim przy produkcji odzieży reklamowej i gadżetów. Pozwala tworzyć ciekawe propozycje wykonane z drewna, plastiku, a nawet skóry. Duże znaczenie ma jednak jakość zastosowanych farb i sposób nakładania kolorów.
Wyróżniamy:
- sitodruk płaski stosowany do ozdabiania uszytych gadżetów,
- sitodruk rotacyjny, gdzie konieczne jest przygotowanie cylindrów,
- sitodruk rzemieślniczy, czyli metoda ręczna.