Druk cyfrowy czy offsetowy? Porównanie
Mimo rozwoju różnych aspektów świata cyfrowego tradycyjne materiały promocyjno-reklamowe wciąż okazują się potrzebne i efektywne. Wśród wykorzystywanych najczęściej druków znajdują się nie tylko wszelkiego rodzaju plakaty wielkoformatowe będące podstawą działań outdoorowych, ale także foldery i ulotki oraz niezastąpione przy kontaktach osobistych klasyczne wizytówki. W Łodzi szeroką paletę akcydensów różnego typu można zamówić w drukarni Format Druk, oferującej stosowanie rozmaitych technologii poligraficznych w zależności od potrzeb, w tym tradycyjnego druku offsetowego oraz druku cyfrowego. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
Jak wygląd proces druku offsetowego?
Druk offsetowy polega na nanoszeniu zadruku na arkusze papieru, kartonu lub tektury dzięki wykorzystaniu specjalnie przygotowanej formy drukarskiej, na której wykonane jest odzwierciedlenie mającego powstać obrazu. Forma w postaci aluminiowej blachy jest założona na cylinder. W miejscach, gdzie farba ma zostać przeniesiona na podłoże, przylega do formy i pozwala na uzyskanie odbitki. W technologii offsetowej osobno nakłada się każdy z kolorów podstawowych – cyan, magentę, żółty oraz czarny, a nierzadko także kolory dodatkowe np. z biblioteki Pantone, co wymaga użycia odpowiedniej liczby form. Offset sprawdza się przy wydrukach wysokonakładowych oraz tam, gdzie liczy się najwyższa jakość.
Na czym polega druk cyfrowy?
W druku cyfrowym nie ma konieczności korzystania z form drukowych, a odpowiednie wydruki otrzymuje się dzięki nanoszeniu specjalnego barwnika przy użyciu bębna naładowanego elektrycznie w miejscach, gdzie ma pojawić się nadruk. Przy zetknięciu się z podłożem barwnik przenosi się na jego powierzchnię i jest utrwalany dzięki odpowiedniemu promieniowaniu laserowemu, ultrafioletowemu lub niekiedy wysokiej temperaturze. Zaletą druku cyfrowego jest bardzo niski koszt powstania jednego egzemplarza, co sprawia, iż technologia ta jest niezwykle opłacalna przy małych nakładach.